Kyllä toi vekoy.fi osoitteesta hommattu on ainakin mulla kestäny. Minulla savukaasut ovat aina selvästi alle 300-astetta, useimmin hieman yli 200-astetta, Itse koteloin säätimen ap9:iin ja anturin kiinnitin hst-hormiin rst-nippareilla.
Niin, siis eihän se termovar sitä vettä jäähdytä. Eli jos sun vesi kattilassa on jäähtynyt vaikka 72-asteiseksi ja sytytät tulen uudestaan, niin äkkiähän kattila tuon veden lämmittää, ja sitten varaaja varautuu jälleen.
Tokihan se on totta että ilman savukaasu-termostaattia pumppu pyörii ja pyörittää varaajankin sisällä olevaa vettä kattilaan kunnes se (varaajankin vesi) on alle 72-asteista. Mutta savukaasu-termostaatilla ongelma vältetään. Eli kun termovar jotain varaajaan puskee, niin kyllä se ainakin minulla aina varaajaa lämmittää. Eri asia jos kattilassa ei mikään pala, mutta minun tapauksessani kierto onkin jo silloin pois päältä.