Eniten sääliksi käy sellaista henkilöä joka elämässään ensimmäistä kertaa harkitsee lämmittysmuodoksi puulämmitystä ja sattuu etsimään tältä foorumilta vastauksia. En tiedä miten kukaan ns. noviisi voisi täältä löytyy jotain totuutta lämmittämiseen puilla. Kuitenkin arvaukseni mukaan noin 98% prosenttia puulämmittäjistä on sellaisia että heittävät kaikki puut pesään ja sytyttävät ne ja sitten joskus poistelevat tuhkia miettimättä esim. palotapahtumaa mitenkään.
Miten joku ensikertalainen mahtaa suhtauta puulämmitykseen luettuaan täältä muutamaa juttua. Vastausta siihen mikä on hyvä kattila ei taida olla ja joidenkin toimesta väitetään suunnilleen kaikkien kattiloiden olevan hyviä ja vaan jonkun mainitsemattoman kotimaisen hyvä.
Ja arvatkaapa kuinka moni puulämmityksen suunnittelija päätyykään vaikkapa maalämpöön kun täällä ryhdytään neuvomaan että puut pitää laittaa pesään jotenkin tietyin päin, saamatta kuitenkaan varmaa vastausta että pitääkö niiden puiden olla kuori ylös vai alas vai peräti pystyssä

Toivoisin että jos jotain varmoja väitteitä esitetään niin ne perusteltaisiin kunnolla ja kertomalla vaikka esimerkkejä, pelkkä juupas eipäs- keskustelu ei taatusti auta ketään.