Kirjoittaja Aihe: Lämmitystavan vaihto puukattilaksi, mutta mihin merkkiin? ATMOS/ ATTACK/ MUU  (Luettu 23230 kertaa)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Oma näkemyksesi vain oli, että kattilan alakerran tulipintoja ei kannata harjata, koska lämpö otetaan pääasiassa talteen turbulenssiputkissa ja putket riittävät mainiosti ottamaan talteen 40kW tehon. Sikäli tässä mielessä käyttöohjeissa sanottu tulipintojen puhdistus teräsharjalla on mainittu siellä turhaan.

Pistänpä minäkin oman lusikkani tähän soppaan  ;D

Silloin kun soittelin Kaukoraan M.S:lle hän sanoi ettei "alakerran" puhdistuksella ole juurikaan merkitystä. Enkä ole sitä muuten puunaillutkaan, mitä nyt tuhkat poistan.

Mehulinko

  • Full Member
  • ***
  • Viestejä: 172
Se teräsharja,jonka oon nähny Econaturen mukana tulevan tuohon hommaan,kertoo omaa kieltään.Se joka on päättänyt tuollaisen epäkelvon apuvälineen laitosta kattilan varusteeksi on joko ajatellut että "kai sinne jokin tussukka on pantava mukaan".Toinen vaihtoehto on että häntä on lapsena heitetty kolmesti ilmaan ja vain kahdesti otettu koppi.

Tämän harjan muotoilun johdosta olen ottanut aina palokourun pois paikaltaan kattilan alakerrasta nuohouksen yhteydessä. Harjalla ei muuten pääse puhdistamaan alakerran pintoja, koska se ei yksinkertaisesti mahdu kulkemaan tulipinnan ja palokourun välissä. Takaseinän ja turbulenssiputkien alapintakin olisi mahdoton puhdistaa ilman kourun poistamista.
Jäspi Econature 40kW Jäspin 3000L varaajalla

Mehulinko

  • Full Member
  • ***
  • Viestejä: 172
Pistänpä minäkin oman lusikkani tähän soppaan  ;D

Silloin kun soittelin Kaukoraan M.S:lle hän sanoi ettei "alakerran" puhdistuksella ole juurikaan merkitystä. Enkä ole sitä muuten puunaillutkaan, mitä nyt tuhkat poistan.

Silloin tässäkohtaa Topi on oikeassa. Viime vuonna kun itse keskustelin M.S:n kanssa asiasta, ei hän kommentoinut palokourun poistamista millään lailla kun sanoin niin tekeväni. :)
Jäspi Econature 40kW Jäspin 3000L varaajalla

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Viime vuonna kun itse keskustelin M.S:n kanssa asiasta, ei hän kommentoinut palokourun poistamista millään lailla kun sanoin niin tekeväni.

No, ei kai siitä haittaakaan ole.

Mutta tuo mukana tullut harja on kyllä surkea. Antakaapa vinkkejä mistä noita harjoja voisi etsiskellä? Netistä olen koittanu katella, mutta enempi on tarjolla tuommoisia tuubi- ym. harjoja  ::)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Ehkä joku kätevä voisi tehdä sellaisen...

Mistäköhän semmoinen henkilö löytyisi? Olisiko tarkempaa tietoa...?

Pähkäilijä

  • Hero Member
  • *****
  • Viestejä: 2 534
Mites muuten tuo Jäspin vesitila - onko se vain turbulenssiputkien ympärillä? Tokihan se joka paikasta missä vesi raudan takana on on syytä nuohota. Tehtaan esitteistä ei selviä minne kattilassa se 120 litraa vettä on sijoitetettu vaikka miten käyttöohjekirjaakin lukisi.

Joku kattilaa käyttävä voisi mitata kuinka paljon suunnilleen se vesitila on kattilan takaosassa putkien ympärillä. Jos sinne mahtuu 120 litraa ei kait muuta kattilaa tarvia nuohota. Jos ei niin sitten kaikki seinämät on hyvä saada noesta pois kun niistä siirtyy lämmintä veteen.
http://www.puulammitys.info/index.php?topic=72.msg200;topicseen#msg200
seuranta

Akvaterm 3000 rintsikka - 140 m2 - 2003 Arimax 240 - Automix 10 - 25.4.2017  Stropuva S40 - 13.6 jälkeen sarjassa Rapla metallin 1100 litrainen varaaja.  Paisarit 200 + 300 litraa ja 6.8 m2 aurinkoseinää.

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
No sinuna kyllä kyselisin vaikka joltakin metallimieheltä

Jaa-a. Ei hirveesti oo tuttavapiirissä noita metallimiehiä Ei sulla olis antaa jotakin nimeä ja vaikkapa puhelinnumeroa?

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Hmmm,kyllähän jotain voisi löytyäkin,mutta joidenkin sopivien henkilöiden asema- ja kustannuspaikka lienee aika kaukana sinun kattilalaitoksesi sijaintipaikasta

No harmi... pitää sit varmaan tyytyä tuohon harjaan joka tuli kattilan mukana. Mut jos tulee mieleen joku tässä, no sanotaan kohtalaisen lähellä, niin vinkkaa  ;)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Joku kattilaa käyttävä voisi mitata kuinka paljon suunnilleen se vesitila on kattilan takaosassa putkien ympärillä.

No, tuo joku en sit taida olla minä...  ;D

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Pitää laitella YV:nä jokin tuntemani ammattilainen energia-alalta  .
Voishan tuota itsekin tietysti käydä analysoimassa tilanteen joskus ohikulkiessa,kerran Savossa molemmat asustellaan.Aika paljon tulee harrasteen vuoksi liikuttua ja tuokin harjaongelma voisi avautua viiden minuutin sessioll

No laita ihmeessä YV:nä tarkemmat tiedot.

Ja mikset tuota kattilalaitostani voisi käydä analysoimassa jos täällä päin liikut.
Ne saattaa nuo harrasteet ajattaa joskus pitkiäkin matkoja... Mikäs se on sinun harrasteesi? Jos saa kysyä?

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
tosin en polkan tahtiin.

Mikäs se on sit sinun tahtisi?

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Oot aika utelias savolaiseksikin.Eihän vaan karjalaisverta löydy?

No mistäs arvasit  ;D Vaikka aika monellahan sitä täällä päin löytyy...
Mut utelias oon, myönnetään. Se vika meistä savolaisakoista tahtoo löytyä  ;)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Alkuperäiseen aiheeseen:Oiskos ensi lauantaina saumaa tehdä mainittu viiden minuutin analysointisessio?Voisin ottaa tarvittavaa välineistöäkin auton takakonttiin:Puunkosteusmittaria,tattimittaria,manometriä,spektrometriä,ehkä myös mikrometriäkin saattaisi tarvita.Noilla voisi paloprosessin balanssisuuden määritellä riittävällä skaalalla epäkurantin polttopuunkin käytöstä.

Lisäksi kulmamitta,metrimitta ja vaikkapa sylimitta.Eiköhän yksi kattilalaitoksen alapuhdistustussuun liittyvät skitsit onnistu noilla välineillä.

No silloinhan ne tulis nuoki epäkurantit puut katastettua... Noista muista metreistä en hirveesti ymmärrä, mut kaipa sinä tiiät mitä teet...?

Tarviisit vissiin osoitteen? Laitanko YV:nä, en ihan näin julkisesti viittis... ;)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
Toivottavasti asut pikitien varrella,liikun matalalla urheiluautollani noilla tanssikeikoilla.Hiekkatiet ovat sille myrkkyä,toisaalta "saanti" on sen avustuksella verevämpää...

Ei sulla sit muuta kulkupeliä ois... Pikitielle ku on matkaa reilut 10 km  ::)
Mut jos laitan YV:tä niin kattele vaikka navigaattoristas paras reitti... ;)

Polka

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 328
Lainaus
No,täytyy sen verran joustaa että laitan ammattimaisuuden harrasteen edelle.Voin lähteä farkullakin,onhan noita analysointivälineitä kuljetettavaksi aika paljon.

Pane osoite tulemaan,tulen panemaan tehdasasetukset uuteen uskoon ja ne typistetyt elimetkin voit muuttaa takaisin alkuperäiseen mittaansa.

No kyllähän se farkku paremmin näille teille sopii... Ja jos niitä analysointivälineitäkin niin paljon otat mukaan...

Mut mites nuo typistetyt elimet, onnistuukos sulta sit hitsaaminen...?