enempää viittamatta otsikkoon joka on kopio
A Song of Ice and Fire - George R. R. Martin sarjaan useammat ovat huomanneet että sahanpuru pitää puun pystyssä. Tässä pihapiirissa on tullut useammaltakin puulta poistettua sahanpurut tyveltä tällä viikolla ja ne ovat menneet sen jälkeen nurin.
Pihapuuta on turha tarjota paikallissahurille - tai siinä on vähintään kerroin
osta sitten uusi terä kun sahaan naulaanjoten 50 sentin välen poikittaissahaus on puulle paras tapa eikä pitkittäissahausta mietitä ollenkaan.
Runkopuu ja paksummat oksat onkin helppo tehdä polttoa varten määrämittaiseksi, mutta vaikka tosi nuukana ihmisenä tätä tekee ei oikein alle 2 sentin oksiin enää mielenkiinto riitä vaan niistä tulee
jätettä.Mitä tälle jätteelle tehdä? Ruutukaava alueella voi jätteen viedä hyötyjäteasemalle, täälläpäin auton päräkärrilinen maksaa 5€, halvalla saa ongelman ratkaistua

Kun asuu kaukana ruutukaavasta on helpoin keino jättää oksat maatumaan. Tällä kertaa asia ei onnistu tai eteen tulee
hellasärö joten oksat on jollain tavoin uudelleenkierrätettävä.
Mikäli oksistoa on 20% verrattuna puun runkotilavuuteen (en muista linkkiä) lienee oksia jäänyt noin 8 MWh
hätäisempi lukia jo poltaa päreensä toisioilmallaMitä tehdä 8 MWh oksakasalle?tosin kyseessä on muutama eri kasa mutta sama sen puoleen - vaihtoehtoja on
A jättää maatumaan
B polttaa pois
C - myydä
Vaihtoehtoon C ei löydy ostajaa - vaikka kokoluokka 8 MWh tarkoittaa 800 litraa polttoöljyä joka nykyisin maksaa
toimintatonnin verran
Ei löydy ostajaa muttei löydy edes ilmaiseksi huolijaa kun energia on liian halpaa haettavaksi. Maalaamatta
PIRUA SEINÄLLE tällä hetkellä on ostoenergia niin edullista että riittää kun Venäjälle maksaa niin pärjätään - sieltähän 70% käyttämästämme kokonaisenergiasta tulee tänäkin päivänä.
Kun ei oksia maatumaankaan voi jättää nurmialueelle niin ainut vaihtoehto on luonnonkierron mukaisesti vapauttaa ne takaisin ilmakehään.
vaihtoehdot tälläiset eivät käy vielä ainakaan
http://www.youtube.com/watch?v=GvMz5WbuAhstai MOHA
http://www.lahienergia.fi/index.php?page=1007joten tein nuotion. Risuuotiossa on aikaa tutkia kaikenlaisia nykyajan puunpolton uusia oivalluksia. Pikkuisen kuivaa puuta alle ja saadaan torrefionti käyntiin ellei kysessä ole sitten stokeri ylläpitoliekillä. Aikansa kuivattuaan yläpuolista oksakasaa herää liekki täyteen RAKETTIPOLTTIMEN töhinään hetkeksi. Ulkolämmitystehossa ollaan 1 MW paikkeilla hetken verran ennenkun taas päästään ylläpitoliekkiin ja kuumuus torrefioi lisää risukasaa seuraavaan roihuun

aiheeseen liittyviä käytännön otoksia kuvassa yksi ja kaksi
