Kirjoittaja Aihe: Puubrikettejä myyvät nykyään "joka paikassa"Onko niistä mihinkään?  (Luettu 748 kertaa)

JusJus

  • Newbie
  • *
  • Viestejä: 2
Tuntuu että joku on onnistunut myymään brikettejä suomeen sinne tänne. Keskieueroopassa ilmeisesti noita enemmänkin käytetään. 960kiloa brikettiä maksaa n.400e esim puuilossa. Satsi menee trukkilavalle.

Jos polttopuu maksaa 70€ heittokuutio, niin briketti on vielä vähän kalliimpaa, mutta ei paljoa. Olen hiukan testaillut vanhan YPV-40 kattilan kanssa, ja hyvin se siellä palaa kun vetoa riittää. Onko kokemuksia briketistä? Koitin hakeakkin palstalta, mutta ehkä en osannut. Tai sitten brikettiä käytetään suomessa varsin vähän

Jra

  • Full Member
  • ***
  • Viestejä: 239
On briketillä etunsa, on (ainakin kuuluisi olla) pellettiä edullisempaa, menee pienempään tilaan kuin polttopuut eikä roskiakaan pitäisi niin paljon tulla.

Ja kotimainen tuotantokin lisääntyy, luulisi tuollainen 10 000 tonnia vaikuttavan markkinoilla.
https://koskisen.fi/tiedotteet/koskisen-nostaa-sivuvirtojensa-jalostusastetta-aloittamalla-brikettituotannon/