kattila ja varaaja on tallissa ja taloon tarvis lämpö sieltä saada, kanaalissa on kaks putkea ja sitten talon alakerrasta lähtee vielä kolmanteen rakennukseen kanaali missä tarvitaan ainoastaan lattilämmitykseen lämpöä että pysyy plussan puolella.
välimatkat on sen verran pitkiä että ei otettu neli putkista kanaalia tallista 100m talolle ja talolta kolmanteen rakennukseen 60m.
tarkotuksena olisi että laittais lämmönjakokeskuksen talon alakertaan ja siitä sais ainakin talon lattialämmitykseen kierron ja jos teho riittää niin lämmintä vettä ois hyvä saada sen kautta ja sitten vielä siihen kolmanteen rakennukseen tarvis saada lämpö siitä..
Joo, jos paineongelmaa ei ole niin ei tuohon kannata kaukolämpökeskusta laittaa.
Lämmityspiireihin talolle normaali shunttaus kolmitieventtiilillä ja säätöautomatiikalla, piireihin omat kiertovesipumput, siis tuohon lattialämmitykseen ja itse talolle. Käyttöveden lämmitykseen levylämmönvaihdin, ei tarvitse välttämättä omaa kiertovesipumppua jos kanaalin pumppu on riittävästi mitoitettu.
Ja käyttöveden lämpötilaa pitäisi sitten säätää tuon kanaalista tulevan veden virtausta lämmönvaihtimessa säätämällä, jos hyvän haluaa tehdä. Eli sähköinen säätöautomatiikka kuten kaukolämpökeskuksessakin ja taloon käyttöveden kierto jotta säädöllä on mahdollisuuksia toimia. Voi käyttää myös omavoimaista Danfoss AVTB tai vastaavaa venttiiliä.
Tarvittaessa tuohon lattialämmitykseen myös lämmönvaihdin jos laittaa glykolin, siihen sama juttu sitten että säätöä ei normaalilla kolmitieventtiilillä vaan vaihtimelle kanaalista tulevan veden virtaamaa säätämällä automatiikan ohjaaman 2-tieventtiilin avulla kuten kaukolämmössäkin. Lattialämmitysvesi kiertää jatkuvasti vaihtimen läpi.
Esim. Ouman EH-203 tai vastaava säätäjä on tuohon soveltuva, kaksi piiriä ja käyttövesi.