Ne on ekat testit otettu tästäkin versiosta, nippanappa ennen loppiaista ehätin kun vähä ennen puoltayötä rupesin savonpaperia poltteleen pesässä. Piti alkuun katella vähä että osuko starttianturin paikka sinnemetrillekkään ja muutenki varovasti alotella ettei tapahu mittään ihmeitä..
ihan en saanu tuota 54metriä hukattua tuohon vaihtimeen mutta yli 50m kuitenki

homma näyttäs osuneen aikas hyvin kohilleen kun uunia voipi lämmittää näillänäkymin ihan niinku ennenki, varaaja vaan lämpee joutusammin ja lämpöteho veteen hyppäs ihan uusille lukemille. tiijä vaikka joutus jo vähä kahtelemaan että mitenkä paljo sitä puuta pesässä kerrallaan tuhhauttaa savuks

Puita punnihen jossainkohtaa vähä ja muutenki perehyn nuihin tehoihin enempi, mutta mukavalle ne tehopiikit pollun näytöllä näyttää kun mennään yli 30kw hetkellisiin lukuihin kun latauspiiri alkaa purkautumaan varaajaanpäin. Tuota lukua tosin kyllä uhalla rakensin kun annoin uunille reippasti happee just ennenku lataus ylitti purkurajan niin kerkes lämmöt nousta kanavalenkeissä 93-asteeseen ennenku saivat viilennystä.. yleisemmin tuossa kohtaa näytti jotain 20kw+
Tietenkään nuo huipputehot ei oo jatkuvia vaan tuo lataus on mulla silleen että ensin ladataan uuni-ja siirtoputket 60-asteeseen ja sitten alkaa purku varaajan yläkertaan ja korvausta tulee varaajan pohjalta samaan aikaan. sitten kun piirin lämpötila laskee alle 60 niin taas purku lakkaa ja lämpöä nostetaan hystereesin rajoissa kunnes taas ylittyy purkuraja.. hetkellisesti lämmöt voi kohota korkeellekkin kun melkeen koko piiri on lähellä purkurajaa niin loppupäästä kerkee lämmetä aika paljon yliki 60-asteen enneku varaajan pohjalta tuleva viilennys alkaa laskea lämpöjä.. tehot lähtee siis huipulta ja vajuvat hiljalleen piirin viiletessä nollaan kunne taas seuraavan purun alussa lähtevät ns. tapista..