Niin, tuosta pommista puheenollen. Jos varaajan latausjärjestelmä käyttää tavallista termostaattia, joka on siis varaajaan menevässä putkessa, niin termostaatissa tulee AINA oltava / tehdä 2......3mm reikä. Näin toimien kattilan ilmaus varmistetaan.
Jos kattilasta poistetaan vettä remontoimisen yhteydessä ja pyritään täyttämään järjestelmä, niin todellisuudessa kattilan yläosaan jää valtava ilmatasku, joka estää myös termostaatin avautumisen. Jos termostaatissa ei ole reikää.Termostaatti avautuakseen vaatii kuuman veden.
Aikoinaan kokeilin, miten +85C vesi ohjattiin 100mm päähän termostaattipesän alaosaan ja siitä 90 asteen kulmassa pois. Vaikka putkisto oli kokonaan vedellä tätettynä, niin 82C termostaatti ei auennut. Edes lämmön johtumisen avulla.
Väitämpä, miten tässä kyseisessä tapauksessa termostaatti oli 100% tiivis ja siten ilma ei mahdolllistunut poitumaan kattilasta. Edes termostaatin avautumisen pienuudella ei ollut merkitystä rähjähdykseen, vaan punainen lanka oli ilman jääminen kattilan yläosaan / termostaatti pesään.
Niin, tätä ongelmaa ei ole Laddomat latausjärjestelmässä, koska yläputki on vapaa.