Kirjoittaja Aihe: Alapalokattilan varastopesän muoto  (Luettu 1216 kertaa)

Rampe

  • Sr. Member
  • ****
  • Viestejä: 381
Alapalokattilan varastopesän muoto
« : 09.01.2016-15:20 »
Aina välillä on sivuttu kattilan varastopesän valmistusmateriaaleja, sekä kestävyyttä. Kauheasti ei ole ollut juttua minkä muotoinen v-pesä on toimintavarmuudeltaan paras. Kattilamallin yksi hyvin yleinen ns. tyyppivika on holvaaminen. Kaikilla käyttäjillä käy varmasti joskus niin. Toki mm. polttoaineen palakoko ja muoto vaikuttaa paljon.

Kun katsoo kattiloiden poikkileikkauskuvia, malleja on moneen lähtöön. Yksi käyttää pystysuoria seiniä, toisella on yksi kalteva seinä, eli levittää alas, kolmannella molemmat kaltevia, neljännellä reilusti kantattu seinä tietyssä kohtaa esim. jos halutaan reilu päästö lähelle arinaa.



markkulievonen

  • Vieras
Vs: Alapalokattilan varastopesän muoto
« Vastaus #1 : 09.01.2016-15:38 »
Holvaaminen  kyllä tuo ongelmia erittäin paljon ja erikoisesti tekee  toisiopalosta epätasaisen. Varmasti joka kattilan valmistaja pyrkii ratkaisemaan tätä ongelmaa.

Atmoksen GS versio on pyrkinyt ratkaisemaan ongelmaa siten,- ettei hiilloksen yläpuolella olevat puut pala,- vaan ne jää painoksi hiilloksen päälle ja näin holvaantuminen on  vähäistä,- omassa kattilassani kokonaan poissa. Ensiöilma tulee 150mm arina/ suutin kieven yläpuolelta ja näin  puiden palaminen / hiillostuminen tapahtuu vain pesän alaosassa.
Samoin pesän pohja on kuppimainen,- seinämät keraamisesti vuorattu ja näin myös  hiillos palaa  sivuilta keskelle sivuilla olevien ensiöilman reikien puhaltamana.