Kannattaa varmalti kelata haulla tai muuten läpi tän foorumin juttuja, vastaavia tai soveltuvia caseja on ruodittu kymmenittäin. Rintsikat on aika yleisiä asumuksia kyl.

Varaajien hyötysuhteita on hiukka hankala arvioida, eristeistähän se pääasiassa on kiinni. Pannujen hyötysuhteet on sit kyl aika eri kohdalla asteikkoa, puhumattakaan käytön helppoudesta. Puunkulutus todennäköisesti pienenee, samoin todnäk sähkölaskukin varavastusten osalta, ja naapurisopu ehkä paranee kans, mikäli niitä on heti tuulen alapuolella.
Ootko muuten miettiny aurinkokeräimiä? Mikäli päivä paistaa sopivasta suunnasta katonlappeelle, tai löytyy muu soipa paikka, niin toi olis ehkä se helpoin ja edullisinkin vaihtoehto lisälämmitykseks. Pikku VILP on se toinen vaihtoehto, mut eipä tuotakaan kannata oikein muuhun miettiä ku välikauden lämmitykseen, ja silloin lähinnä käyttövedelle. Ainakin jos puita saa kohtuuhintaan. Aina tietty pitäis laskeskella kannattaako loppujen lopuks laittaa muuta varalämmitystä ku sähkövastukset. Kuis pitkiä pätkiä olette pois kotoa, ja kuinka usein?
Nopeesti miettien kaks tai kolme sunttipiiriä, eli jos saat kaikille lattialämmityksille oman piirin, ni vois jättää vain kesäks kosteisiin tiloihin lattialämmön päälle. Tai sit Suomen kesässä kuistille kans.
Toi nykyinen kahden kuution varaaja on ehkä hiukka pieni toivottu lämmitysväli huomioiden, ja varsinki putkifirmojen mielestä jo vaihtoiässä. Jos se on sellaisessa paikassa, ettei vuoto aiheuta katastrofia eikä vaihto puolen talon purkamista, ehkä sen vanhan varaajan vois viel jättää joksikin aikaa. Jos ei muuta, niin saa kustannuksia jaettua useammalle vuodelle. Kaveriksi vois kuitenki laittaa toisen hiukka pienemmän pöntön, johon parit kuuman käyttöveden kierukat ja varavastus niille. Ja aurinkokeräimet tai VILP ensisijaisesti sit kuumentamaan tätä, niin ei tarvi pitää kesällä kaikkia kuutioita kuumana. Vanhan varaajan LKV-kierukka saa toimia uuden varaajan kierukoiden esilämmittimenä. Puupannunkin voi kytkeä fiksusti, niin et lämmittää to pikkuvaraajan ens, ja sit vasta isoa. Lämmityspiirit vastaavasti kuluttamaan ens isoa purkkia tyhjäks ja sit vasta pienestä varaajasta lämpöä, noin käyttövesi riittää pisimpään. Latauksen osalta puhutaan varaajien sarjaankytkennästä. Ja lämmityspiireihin ns. bivalenttisuntit, niin onnistuu helpoiten toi purkujärjestyksen handlaus.