en sit tiä aattelenko iha hölmösti mut ku ite tosiaanki lämmitän 3-4pv välein tälläi kesälläkin ni eikös nuo laitteet tykkää enempi ku ei toi lämpövaihtelu niin järjetön ja kyllähän se itteäkin säästää ku se vie se pesän täyttö ja sytytys vaan pienen hetken ja sit se hoitelee sen ilman lisätäyttöä itekseen varaajan lämpimäksi.
eli ei niin sanotusti tarvii vahtia sitä ja lämmittää tunti tolkulla..
Niin, itse puun polttamisen / hyvä palaminen kannalta katsottuna lyhyet lämmitysvälit ovat huonompi vaihtoehto, koska aina kun aloitat lämmittämisen, niin alussa palaminen on epätäydellistä. Olkoompa kattila mikä tahansa. Tuohon liittyen itselämmittäisin mieluimmin vaikka yhden vuorokauden, jos näin saisin piiiiiiiiiiiitäkän lämmitysvälin.
Toinen tekijä on tuo kattilan syöpymiseen liittyvät tekijät. Joka lämmityksen alussa muodostuu myös haitallista kosteutta / kondensoitumista, joka syövyttää kattilan metalllipintaa. Käänteispalo/ alapalo kattilassa lie jo merkittävä haitta tekijä.
Lämmönvaihtelu ei ole ongelma teräsrakenteissa, jos se on tasaista,- ei pistemmäistä ja kuivassa tilassa olevaa.Esim. entisellä kattilalla lämmittelin vuosikymmeniä ja siinä oli erittäin voimakas pistemmäinen korkeiden palamiskaasujen ohjaus metalli pintaan, joka oli vesitilassa. Kattilassa ei ollut vieläkään mitään syöpymistä tai palamiseen liittyvää. Taas vesitilasta erillään olevat pinnat eivät tykkää korkeista lämpötiloista / lämpötilojen vaihteluista.