Oma kirjoitukseni oli jatketta aurinkosähköpanelien suhteen.
Nestekiertoiset aurinkopanelit ovat hiukan toinen juttu monestakin syystä ja on kannattavaa pienissäkin yksiköissä. Maksavat investointikustannut nopeammin takaisin kuin sähköpanelit. Sitten keräimien todellinen käyttöikä. Sitten mitä enemmän lämmintä käyttövettä tuotetaan sitä parempi.
Jaaha, täällä näyttää olevan vain yks jolle ei ole selvä termien aurinkokeräin ja aurinkopaneeli ero. Nestekiertoinen aurinkopaneeli on sit hybridi, onhan noitakin, mis on yhdessä sähköinen aurinkopaneeli ja vesikiertoisen aurinkokeräin samassa paketissa. Harvinaisia kyl. Muuten aurinkopaneeli tuottaa sähköä ja aurinkokeräin lämmittää yleensä nestettä, joskus ilmaakin. Ehkä vänkäisit vähempi jos ees tonvert ymmärtäisit. Esimerkkinä Jollalla on aurinkopaneeleja ja VPJ:llä aurinkokeräimiä. Ja aurinkopaneelit toivottavasti nekin on jo päätynyt hyllystä katolle?
Omien laskelmien mukaan nestekiertoinen aurinkoenergia maksaa takaisin 7 vuodessa, sähköpanelit tuplaten. Siksi että paneleitten hinta ja käyttöikä huomioon ottaen. Tilanne voi olla 10-vuoden kuluttua toinen, kun uutta tekniikaa saadaan alalle ja järjestelmien hinnat alenee.
Suunnittelu on kaiken perusta, millaiset laitteistot itselleen haluaa.
Merkityksetöntä mutua ja yleistystä. TMA riippuu kohteesta, mitä energiaa sillä aurinkoenergialla korvataan. Nestekiertoisissa aurinkolämpösysteemissä ei ole paneeleja, vaan keräimiä, joko taso- tai tyhjiöputkikeräimiä yleensä käytetään.
Lisäys vielä, että kun on valinnut puulämmityksen, niin sen kannattaa rakentaa sellaiseksi, ettei tarvitse näperrellä "ilmaisenergioiden " suhteen. Puulla tuotettu energia on oikein suunniteltuna ja toteutettuna niin edullista, ettei muita energiamuotoja tarvita.
Höpö höpö. Se ilmaisen aurinkolämmön käyttö vapauttaa viimeisestäkin puulämmityksen vaivasta aurinkoisella kaudella. Eipä se pelkkä polttokaan, mut kun ottaa huomioon myös muutaman motin pienemmän vuosittaisen puunkulutuksen työllistävän vaikutuksen. Nimimerkin tuomas on ehkä vaikee kuvitella, mut täälläkin on ihmisiä joitten työtunnilla on arvo, ja vähää vapaa-aikaa voi käyttää vaikka perheen yhteiseksi ajaksi. Humaanit arvot sit sellaisia mitkä muuttaa kannattavuuslaskelmaa, ja jos ei perus TMA-laskelmakaan suju, niin saati sin noi huomioiden.

Ainut mihin kannattaa investoida on puulämmityksen ylläpitoon varmennetut järjestelmät, jotka toteutuvat tuuli-tai aurinkoenergialla, silloin kun valtakunnan verkko on polvillaan.
Valtakunnan verkolla tarkoitat kai sähköverkkoa? Se valtakunnan sähkönjakelun runkoverkko on aika helkkarin harvoin polvillaan. Ovat silleen ovelasti tehneet eri reittejä vaihtoehroisina siirtoreitteinä käytettäviks, ja kun voimaloita on eri puolilla, ni eihän se noin vain nurin mee. Paikallinen jakeluverkko on sit toinen juttu, mut vain paikallinen.
Paikallisen verkon katkosten osalle varautumistakaan ei ole tarvis yleistää. Esim tääl sähkökatkos on harvinaisuus, ei välttämättä ees joka vuosi. Eikä kestä ku enintään muutaman minuutin. Jos viel ennakoi sen vert, ettei paa pannua palamaan täpöillä just ennen sitä suurinta myrskyä, ni eihän tässä mitään helkkarin kallista varajärjestelmää oo tarvis. Avainsanoja on maakaapelointi ja tuore puistomuuntaja. Sit on tietty toinen juttu, jos asuu muutaman kilometrin ilmajohdon takana, ja sähkökatkojen historiakin on varmasti tuttu.
Varajärjestelmät on yleensä tapana rakentaa toimintavarmoiksi ja mahdollisimman huoltovapaiksi. Jokainen sit miettii ite onks aurinkopaneeli/tuuligeneraattori ja akku-kombinaatio sellainen. Vai olisko akkua hyvällä hyötysuhteella hellivä oikea verkkolaturi ja riittävän iso akku sittenkin huoltovapaampi ja varmempi? Jos sähkökatkot kestää pahimmillaan päiviä, luottaaks pannun sähkönsyötössä auringonpaisteeseen todennäköisen myrskyn jälkeen, tai siihen et myrskytuulen jäänteet ei puhalla tuuligenua solmuun? Ehkä se pikku bensa-agitaattori olis sittenkin se edullisempi, helpompi ja varmempi varuste pannulle, pitkille sähkökatkoille. Mut joo, kukin taaplaa tavallaan.

Sorry Nuohoojalle, tästä tais tulla jo turhan off-topic, mutta siirtynee sit muiden muassa muualle.
Edit: Jäsennelty selkeämmäksi