Tarkennan nyt, kun on tullut taas seurattua kattilan sielunelämää pari päivää. Paine vaihtelee 0.8 ja 1.3 barin välillä. Paisari on 150l. Patteriverkosto kellarissa ja asuinkerroksessa. Yläkerrassa on sähköpatterit. Meillä pannuhuone on erillisessä piharakennuksessa, josta lämpö ja vesi kulkevat taloon "kaukolämpökanaalia" pitkin.
Maanantaina latauspumppu oli siis yön aikana sammunut, kuten pitäisikin. Savukaasutermari oli säädetty silloin vähän isommalle. Mutta tuolla setuksella se käynnistää latauspumpun vasta, kun kattilan ja sieltä lähtevän veden lämpötila on n. 60 asetta. Tämä vie n. 20 minuuuttia. Se aika on pakko odottaa pannuhuoeessa, jotta voi varmistua, että pumppu lähtee käyntiin. Olis mulla kyllä muutakin hommaa... No, termaria pienennettiin lähes niin pienelle kuin sen saa, ja pumppu käynnistyy, kun kattilassa lämpötila n. 40 astetta, menee ehkä se 5 minuuttia. Mutta tällä asetuksella latauspumpusta ei virta katkeakaan palon sammuttua, kun se on sitten aamullakin päällä. Kattilassa on silloin vielä n. 30 astetta, ja sama lukeama on termovarin kaikissa mittareissa. Varaajien alalämpö silti 20 astetta. Varaajat jäähtyvät 10-15 astetta enemmän, kun pumppu on ollut päällä koko yön, siksi mielelläni näkisin, että latauspiiri toimisi siten, kuin on tarkoitettu, ja pumppu heittäisi jossain vaiheessa illalla pelaamasta.
Tänään torstaina seurailin kattilaa useamman kerran. Savukaasutermostaatti siis käynnistää pumpun, kun sen lukema kello kahdessatoista on 100 astetta (kattilassa n. 40 astetta), ja katkaisee virran pumpulta, kun termarin siirtää 25 astetta kuumemmalle. Termari oli päivällä tuossa noiden ääripäiden keskivälillä, kello kahdentoista asetus n. 110 asetetta, kattilassa jopa 70 astetta, mikä on hyvin meidän tapauksessa. Pesä oli tuolloin puolillaan, palo tehokasta, koska savukaasu oli väritöntä. Vetopelti n. 16mm auki. Yhtäkkiä lattialle puski kuumaa vettä, kattilassa oli 80 astetta, ja kas, latauspumppu oli mennyt pois päältä! Savukaasutermostaatti kai on virran katkeamisen ainoa mahdollinen aiheuttaja.
Säädin savukaasutermostaattia taas pienemmälle, kunnes se naksahti, ja latauspumppu käynnistyi uudelleen. Pitääkö savukaasujen siis pysyä näin pienellä alueella, 25 asteen sisällä, jotta pumppu toimii? Räpelsin termostaatille sellaisen käyttöohjeessa esitellyn tapaisen, päästään litistetyn holkin kupariputkesta, jotta se ei enää ole suoraan kiinni hormin liitoskappaleen ja villan välissä. Tein sen tuon viimeisimmän kiehutuksen jälkeen, joten tiedä häntä, auttaako mitään. Mistä tietää, jos anturi/termostaatti onkin rikki?
Päivän päivystämisen saldona oli kuitenkin se, että kattila toimi välillä jopa 70 asteisena, ja neljännen pesällisen palaessa kattilasta meni varaajaan jo lähes 80 asteinen vesi, paluuvesikin oli 70 asetetta. Lopputulemana sain varaajiin ylälämmöt 75-80 asetta, alhaalle lähes saman. Ainoastaan käyttövesivaraaja jäi hieman viileämmäksi, latautuneeko sitten viimeisenä.
Edelleen hämmentää tuon savukaasutermostaatin ja latauspumpun välinen kommunikaatio. Pumppu kyllä käynnistyy, vaikka savukaasutermostaatin asetuksia muuttelee, mutta tuo kesken parhaimman palamisen ja lataamisen tapahtuva sammuminen kummittelee kaiken aikaa.
harri68; miten olet tehnyt tuon muutoksen, että latauspumppu käynnistyy kattilan oman termostaatin ohjaamana? Mikä tuo termostaatti on, onko siellä kattilassa olemassa jo sellainen, vai pitääkö asentaa ja mihin? Miten saadaan toimimaan yhteen latauspumpun kanssa? Aivan tuota samaa ollaan mekin mietitty, että miksi latauspumppu ei voisi toimia kattilaveden lämpötilan mukaan!