koneellinen ilmastointi nimenomaan aiheuttaa vedon tunnetta ja kun sen joutuu laittamaan kovemmalle, jotta ilma liikkuu tarpeeksi ohuissa putkissa on meteli valtava, meillä oli 14 vuotta LTO ja nyt on neljä vuotta oltu, kuten ennen konettakin , painovoimaisella
putkista tuleva ilma ei suinkaan ole puhdasta , mm siksi meillä heitettiin kone mäkeen
paljonko teillä on kosteus tällä hetkellä?
entä CO² nyt?, entäpä VOC?
Kyllä teillä on väärin mitoitetut putket ilmanvaihdon osalta. Ei meidän järjestelmäsä ainakaan olmanvaidosta synny "vetoa". Koneellisen ilmanvaihdon etuna on poistoilman talteenotto ja tuloilman esilämmitys. Sulaa hulluutta on ollut vaihtaa LTO painovoimaiseen ilmanvaihtoon.
Meidän talossa on LTO ja se suodattaa ilman mekaanisesti ja/tai sähköisesti ja UV-valolla. Sähkösuodatusta ei käytetä pölyhiukkasten ionisoitumisvaaran takia.
Tällä hetkellä huonelämpötila 22.8C ja kosteus 38%. CO2 ei mitata koska koneellinen ilmanvaihto hoitaa sen automaattisesti pois huoneilmasta. VOC-pitoisuuksia ei tarvitse mitata (täystiilitalo ja luonnonpuusta muut rakenteet ), Alapohja radon-eristetty. Talo rakennettu 1990, jossa matalaenerginen ilmalämmitys/koneellinen ilmanvaihto ja LTO.